Kıl Çadır | Kıl Çadır | Yörük Çadırı | Osmanlı Çadırı | Oba Çadır

Kıl çadırları ekonomik, dayanıklı ve eskimeyen yapısıyla son zamanlarda pek çok sektörde tercih edilen bir ürün olma özelliğini kazanmıştır.  Hem hizmet veren hem de hizmet alanlar açısından dikkat çekici yönlere sahip kıl çadırlar hakkında bilmeniz gerekenler.

Nostalji, aile, yuva, samimiyet, kış şartları, yaz sıcakları, mutlu anlar… Bir çadırın sizde uyandırabileceği hislerden çok fazlasını içeriyor kıl çadırları. Çünkü çok uzun senelerin birikimini, hatıralarını taşıyor günümüze ve etkileyici bir görüntü sunuyor. Kıl çadırın tarihi Orta Asya’ya, ilk atalarımıza kadar dayanıyor. Sert iklimiyle zor yaşam şartlarına sahip Orta Asya, bu sıcacık, güvenli yapıdaki kıl çadırlarla hayatlarını birlik içinde dengeliyor. Tarihteki en eski çadır tarzı olarak bilinen kıl çadırlar, sürekli değişen ihtiyaçlarımızla bile önemini yitirmeyen ve zamansız bir barınma ve yapı alanı inşa ediyor.

 Kıl çadırın yapımında saf keçi kılı kullanıyor. Keçi kılının tedariği zor aşamalardan sonra sağlanabiliyor. Özellikle günümüzde hayvancılığın önemini kaybetmesi bu tedarik aşamasını iyice zorlaştırıyor. Yılda bir kere Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında keçilerde kıl kesimi yapılıyor. Bunun nedeni bu aylarda keçilerin kıllarının daha parlak ve uzun olması. Keçilerden kesilen bu kıllar öncelikle renklerine göre ayrılıyor.Bu konuda uzmanlaşmış eller tarafından, el çarklarında ya da modern sanayi makinelerinde eğrilerek ip haline getiriliyor,  çözme işleminden sonra bobinlere sarılan ipler dokuma tezgahına takılarak ya da yine modern makinelerde dokunuyor, kıl kumaşı elde ediliyor, bu kumaşlar farklı tarzlarda, boyutlarda şekillendirilip dikiliyor. Dayanıklılığı ve hesaplılığı sayesinde kıl çadırlarına olan talepte hiçbir azalma yaşanmıyor.

Farklı tasarımlara, fikirlere açık bir çağda yaşıyoruz. İnsanlar çoğu zaman geçmişi özlerken hayatında yeniyle eskiyi birleştiren yeni fikirler görmek istiyor. Yani modernin ve eskinin karışımını tek bir oluşumda görmek istiyoruz. Geçmiş hatıraların sıcaklığında, şimdinin yeniliğinin gölgesinde olmak bize mutluluk veriyor. Bu yüzden geçmişi geliştirilmiş bir şekilde şimdiye sunan pek çok yeni projeler görüyoruz. Bunlardan birisi de kıl çadırları.

Bu anlamda günümüzde kıl çadırında göze çarpan çok fazla kullanım alanı var. Akdeniz, Ege, Anadolu bölgesinde yaşayan Yörük aşiretleri kıl çadırları hâlâ temel barınma alanları olarak kullanıyor. Temel barınma alanı olarak hala kullanılması kıl çadırının temel ihtiyaç malzemesi olarak dahi değerini yitirmediğini gösteriyor. Tabii kullanım alanlarına göre kıl çadırları farklı olarak adlandırılıp, farklı alanlara göre tasarlanabiliyor. Bu anlamda Yörüklerde kullanılan kıl çadırı halk tarafından Yörük çadırı olarak biliniyor. Yörüklerin kullanımı dışında da turizm ve organizasyon gibi pek çok alanda kullanıyor kıl çadırlar. Kıl çadırların; kafe, restoran gibi yiyecek pazarlaması alanlarında, düğün, sünnet, davet gibi büyük çaplı organizasyonlarında toplanma yeri olarak, evlerin ve otellerin bahçe dekorasyonlarında çardak olarak, piknik alanlarında, konserlerde, gösterilerde, tarihî bir görünüm sağlanmak istenen her yerde  ve bunun gibi pek çok alanda kullanımı sağlanıyor ve oldukça rağbet görüyor.

Kıl çadırlarının yaygın şekilde kullanılmasının zamanın ötesine geçmesinin sebepleri ve bazı özellikleri var: Öncelikle kıl çadırı pek çok farklı iklim ve tabiat şartlarında kullanılabilir özellikler içeriyor. Kıl çadırının çıkış noktası olan Orta Asya’nın olumsuz iklim ve tabiat koşulları Orta Asya insanlarını daha korunaklı yaşam alanlarına itmişti. Bunun yanında göçebe kültür, farklı iklim şartlarına hazırlıklı olmayı öngörür. Kıl çadırı bu sert koşullara bile uyum sağlayan bir yapıdadır. Bunu daha açık şekilde söylemek gerekirse kıl çadırı yaz aylarında serin bir ortam sağlarken kış aylarında da sıcak bir ortam sunar. Yine yağmurlu ve karlı havalarda çadırda kullanılan keçi kıllarının gözeneklerini kapatmasıyla su çadırın içine giremez. Sıcak havalarda ise kıllar genleşerek geçirgenliği en aza indirgiyor ve serin bir ortam elde ediliyor. Kıl çadırlarının bir diğer artısı üzerinde böcek, haşerat, sürüngen gibi canlıların gezememesi olarak karşımıza çıkıyor.  Bunun sebebi de keçi kılının sert ve dikenli yapısının buna izin vermemesinden kaynaklı. Aynı zamanda yangınlara karşı da oldukça dayanıklı olan kıl çadırlar en çok tercih edilen çadır türü olmayı yıllardır koruyor. Bu yüzden göçebe bir yaşam süren Yörükler de hala ilk tercih olarak kıl çadırlar kullanılıyor.

Eğlence ve yiyecek sektörü alanında kullanılan kıl çadırlar dayanıklılık ve uzun süre kullanım açısından en yüksek verimliliği sağlamaktadır. İyi bir bakımla kullanım süreleri oldukça uzamaktadır. Bunun yanında maliyetinin düşük olması, kurulumuna kadar kullanımının rahat olması da kıl çadırlarının kullanımını artırmaktadır. Tarihî görünümünün verdiği görsel şölen, Türk kültürünü yansıtması, dikkat çeken farklı yapısı gereği de işletme alanlarında yerli olsun yabancı olsun çok sayıda turist ve müşteri çekmektedir. Yani kıl çadırların kullanımı hem işletme açısından hem de müşteri açısından güzellikler sağlamaktadır.

Kıl çadırının kurulumu kolay ve pratik olması açısından uzun zaman almaz. Kıl çadırının kurulumu; kullanım alanı, kullanım şartları ve müşterinin isteklerine bağlı olarak demir ya da ahşap malzemeden yapılan kurulum parçalarının birleştirilmesiyle yapılır. 

Çeşitli alanlarda kullanılan kıl çadırının farklı kullanım alanlarındaki isimlerine baktığımızda oba çadırı, otağ çadırı, padişah çadırı, Moğol çadırı, dokuma kıl çadırı, kara çadır gibi isimler genellikle Yörüklere has kullanım alanlarını kapsar.  Bunun dışında kamelya çadırı, gözleme evi çadırları, iftar çadırları, özel etkinlik çadırları, kermes çadırları gibi isimlendirmeler de işletmelerin genellikle arattıkları kıl çadırları olarak görülür.
Kıl çadırlarının fiyatları istenen modele ve büyüklüğe göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden fiyat hakkında kıl çadırında istenilen özelliklerin iletilmesiyle direkt bilgi sağlamak gerekiyor. 

KIL ÇADIR

Tarihiyle M.Ö. 300’lü yıllara dayanan kıl çadırı Türk kültürünün en önemli unsurlarından bir tanesidir. Geçmişin az imkanla akılcı varoluşlarının bir örneği niteliğindedir. Yüksek dayanıklılığı, uygun fiyatlı oluşu, yazın soğuk kışın sıcak tutması, yangına ve hava koşullarına dayanıklılığı, otantik havası ve dikkat çekiciliği sayesinde günümüzde de kullanılmaya devam eden çadırlardan birisidir. Kıl çadırı belediye, vakıf ve derneklerin etkinliklerinde göze çarpmaktadır. Düğünlerde otantik ve farklı bir hava sağlamak isteyen kişilerin özellikle son zamanlarda tavsiyesi haline gelmiştir. Türk ve yörük kültürünün önemli bir parçası oluşu nedeniyle kıl çadırı son zamanlarda özellikle turist çekmek için restoran ve kafelerin bahçelerinde yemek alanı olarak yerini almıştır.  

Kıl çadırının hammaddesini keçilerin kılları oluşturmaktadır. Bu kıllar yılda bir defa yaz ayalarında keçilerin kılları kesilerek elde edilmektedir. Kesilen kıllar temizlenerek dinlendirilme aşamasına geçilir. Dinlenen ve temizlenen kıllar ip haline geldikten sonra kıl çadırı imalatı başlar. Kıl çadırı imalatının ilk aşaması kıllardan elde edilen ipi dokumaktır. Dokuma elde dokuma ve makine dokuma şeklinde yapılabilir. Dokunan kıllardan kıl çadırı için gerekli olan kumaş elde edilir ve farklı desenlerde kesilir. Kesilen kumaşlar istenen büyüklük ve model doğrultusunda birleştirilir ve kıl çadırının imalatı tamamlanmış olur.

Kıl çadırları farklı model ve büyüklükte isteğe göre imal edilir. Bu modellerden bazıları oba çadırı, yörük çadırı ve otağ çadırıdır. Oba çadırı özellikle yaylalarda tercih edilen daha soğuk iklimler için tasarlanmıştır. Dokusu ve bileşenleri sayesinde soğuk havalarda içeriyi sıcak tutma işlevini yerine getirir. Bir diğer model Yörük çadırı ise düğün şenlik ve etkinliklerde son zamanlarda fazlaca tercih edilen ve genel olarak tercihin en yüksek olduğu çadır türlerinden birisidir. Otağ çadırı bir diğer adıyla padişah çadırı olarak bilinen diğer bir modeldir. Kurulumu daha kolay daha yuvarlak ve süslü bir yapıya sahiptir. Otağ çadırları özellikle restoranlarda tercih edilmektedir.

Etiketler

#kılçadır #kılçadırı #kılçadırimalatı #yörükçadırı #osmanlıçadırı #obaçadırı #otağçadırı #kılçadırfirması

Telefon
WhatsApp